• pl
  • ru
Rejestracja +48 787 729 442

Ortodoncja

Celem leczenia ortodontycznego jest nie tylko zapewnienie pięknego uśmiechu, ale również utrzymanie zdrowia zębów, przyzębia i stawu skroniowo-żuchwowego.
Lepsze samopoczucie i zwiększona pewność siebie jest często zauważalnym wspaniałym efektem ubocznym.

ORTODONCJA - Zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Terapia, prowadzona przez ortodontę , wpływa nie tylko na właściwe ustawienie zębów , lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy, stąd coraz częściej ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową, względnie zachowawczą ortopedią szczękową.
Prawidłowe uszeregowanie zębów ułatwia higienę, zmniejsza narażenie zębów na próchnicę a nawet poprawia funkcjonalność zgryzu, przez co zmniejsza napięcie mięśni i poprawia czynność stawów.
Prawidłowy zgryz jest najlepszym zabezpieczeniem przed kamieniem nazębnym oraz w przyszłości przed chorobami przyzębia (paradontozą). Prawidłowo ustawione zęby w niektórych przypadkach mogą poprawić także wymowę.
Niegdyś ortodonta zajmował się leczeniem wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Obecnie możliwe jest poprawienie uzębienia w niemal każdym wieku.

Prawidłowe uszeregowanie zębów ułatwia higienę, zmniejsza narażenie zębów na próchnicę, a nawet poprawia funkcjonalność zgryzu.

Zmniejsza to napięcie mięśni i poprawia czynność stawów. Prawidłowy zgryz jest najlepszym zabezpieczeniem przed kamieniem nazębnym oraz w przyszłości przed chorobami przyzębia (paradontozą). Prawidłowo ustawione zęby w niektórych przypadkach mogą poprawić także wymowę. Niegdyś ortodonta zajmował się leczeniem wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Obecnie możliwe jest poprawienie uzębienia w niemal każdym wieku.

Aparaty stałe

Aparat metalowy klasyczny

 • Najczęściej stosowane
 • Dzielone są na aparaty z zamkami tradycyjnymi i zamkami ‚mini’, czyli mniejszymi od poprzednich (szczególnie wskazanymi u osób z małymi zębami).
Aparat metalowy

Aparat estetyczny kryształowy / szafirowy

Aparaty z zamkami kryształowymi (zamkami szafirowymi) zaliczamy do tak zwanych aparatów kosmetycznych. Kryształowe zamki wykonane są z czystych monokryształów szafiru (kryształu górskiego).

aparat-szafirowy
Cechy:

Krystalicznie czysty szafir stanowi wyjątkowy materiał o doskonałej przezierności i dużej wytrzymałości mechanicznej. Zamki szafirowe (inaczej kryształowe) są bardzo mocne i nie barwią się. Zamki kryształowe są prawie całkowicie przezroczyste, co daje bardzo naturalny wygląd. Pięknie harmonizują się z wszystkimi odcieniami szkliwa zębów. Polecamy ten rodzaj aparatu ortodontycznego osobom o bardzo białych zębach. Mogą one uzyskać wrażenie, jakby aparatu ortodontycznego w ogóle nie było.

Zalety i wady:
 • całkowita przezroczystość, która daje bardzo naturalny wygląd (niewidoczność) gładka powierzchnia i zaokrąglone kontury skrzydełek zamka, które zapewniają maksymalny komfort noszenia dla Pacjenta;
 • bardzo dobre parametry techniczne z minimalnym tarciem zamki szafirowe o gładkich konturach nie zbierają kamienia nazębnego;
 • nie ulegają przebarwieniom;
 • jedynym minusem tych aparatów jak zresztą każdego z nich jest możliwość przebarwiania się gumek, którymi Ortodonta przymocowuje łuk do zamków ale jeżeli Pacjent unika spożywania barwiących potraw, to aparat przez cały okres leczenia wygląda bardzo estetycznie i odpowiednio niewidocznie. Poza tym gumki zmieniane są podczas każdej wizyty kontrolnej u Ortodonty, więc co miesiąc Pacjent otrzymuje nowe świeże ligatury.

Aparat estetyczny ceramiczny

Obecnie rzadko stosowany. O wiele lepszym rozwiązaniem są aparaty estetyczne kryształowe/szafirowe.

Protetyka - uzupełnienia stałe

Aparaty samoligaturujące się

Wyróżniamy aparaty metalowe i estetyczne

 • w aparacie tym nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej „klapki”, która się w nim znajduje;
 • zamki mogą być metalowe, jak i estetyczne;
 • czas leczenia aparatem samoligaturującym jest często krótszy niż aparatami standardowymi.
Protetyka - uzupełnienia stałe

Aparaty ruchome i inne

Aparaty ruchome

Obecnie aparaty ruchome są rzadko stosowane. Ich rolę przejęły aparaty stałe, które dużo skuteczniej usuwają wady zgryzu.

Protetyka - uzupełnienia stałe

Utrzymywacz przestrzeni

Stosuje się wówczas, gdy brakuje zębów mlecznych lub gdy wypadną one na skutek urazu bądź próchnicy. Zęby mleczne prowadzą zęby stałe w odpowiednie miejsca, więc gdy któregoś z nich brakuje, ząb stały może przesunąć się w niewłaściwe miejsce lub wyrzynać się w nieprawidłowy sposób.
Ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni jest wykonywany indywidualnie z metalu lub tworzywa sztucznego, może być ruchomy lub utwierdzony cementem w jamie ustnej dziecka – zachowa przestrzeń do czasu pojawienia się zęba stałego.

Protetyka - uzupełnienia stałe

Płytka przedsionkowa

Płytka przedsionkowa jest aparatem ortodontycznym, który zalecany jest u dzieci od 3-5 lat.
Aparat składa się z części właściwej i kółka do ćwiczeń; część właściwa na wysokość sięga sklepienia i dna przedsionka, styka się z najbardziej dowargowo wysuniętymi siekaczami, natomiast na szerokość sięga do drugich zębów trzonowych mlecznych.

Cechy:
 • wykorzystuje naturalne siły mięśni w celu poprawy wad zgryzu;
 • zapewnia warunki rozwoju prawidłowego zgryzu u Twojego dziecka;
 • służy do odzwyczajania dziecka od nawyku ssania:smoczka, palca lub warg;
 • stosowany jest w terapii dzieci z zaburzeniami mowy;
 • likwiduje nieprawidłowy nawyk oddychania przez usta.
Protetyka - uzupełnienia stałe

Płytka Szwarca

To ruchomy aparat, który służy do rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych poprzez stymulacje przyrostu kości na szerokość. Taki rodzaj aparatu jest wskazany przed zakończeniem skoku wzrostowego dziecka. Płytka Schwarza jest regulowana według wskazań ortodonty dopóki łuki zębowe dostatecznie się nie rozszerzą.

Cechy:
 • aktywny aparat płytkowy, wykorzystywany do leczenia z gryzów otwartych, przodozgryzów i zgryzów krzyżowych;
 • aparat ma postać płytki górnej lub dolnej, wykonanej z masy akrylowej; wyposażony jest także w elementy druciane oraz śrubę (lub śruby) ortodontyczną;
 • elementy druciane utrzymują aparat w prawidłowej pozycji oraz powodują zamierzone przekształcenia nakreślone planem leczenia.
plytka-schwarza